Neurochirurgia

MODUS » Neurochirurgia

Neurochirurg zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym chorób układu nerwowego. Najczęściej kierowani są do niego ci pacjenci, w których przypadku leczenie farmakologiczne nie dało efektów i należy wykonać zabieg chirurgiczny.

Schorzenia, którymi zajmuje się neurochirurg to na przykład dyskopatia szyjna, lędźwiowa lub umiejscowiona w odcinku piersiowo-lędźwiowym kręgosłupa, ostre i przewlekłe bóle oraz urazy kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, guzy mózgu i nowotworowe zmiany w obrębie kręgosłupa, choroby nowotworowe w obrębie mózgu i naczyń mózgowych, choroby naczyniowe mózgu, wodogłowie, uszkodzenie nerwów obwodowych, przepukliny mózgowo-rdzeniowe, naczyniaki, krwotoki wewnątrzczaszkowe oraz nadciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Niepokojące objawy, które powinny skłonić nas do wizyty u lekarza neurochirurga to m.in. bóle i zawroty głowy, drętwienie lub mrowienie kończyn, dyskopatia kręgosłupa, częste omdlenia. Do neurochirurga należy się również udać wówczas, gdy pojawiają się zaburzenia widzenia o nieznanej przyczynie, kłopoty z koncentracją i pamięcią, niedowłady kończyn oraz problemy ze słyszeniem nieuwarunkowane schorzeniami przewodów słuchowych. Zazwyczaj do neurochirurga pacjent trafia po wizycie u lekarza rodzinnego lub lekarza innej specjalności, na przykład ortopedy. Jeśli zachodzi podejrzenie, że dolegliwości, na które skarży się pacjent, mogą mieć przyczynę w zmianach w obrębie układu nerwowego, lekarz zleca konsultację neurochirurgiczną.

Neurochirurg, zanim podejmie decyzję o formie leczenia, zleca badania takie jak tomografia komputerowa, badania ultrasonograficzne, RTG i rezonans magnetyczny, które pozwalają rozpoznać choroby układu nerwowego i stopień ich zaawansowania.

Dr n. med. Damian Kocur

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Specjalista z zakresu Ortopedii i traumatologii narządu ruchu.

Wojciech Kukier

Wojciech Kukier

Neurochirurg

Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Specjalista z zakresu Ortopedii i traumatologii narządu ruchu.