BARBOTAŻ
NIEOPERACYJNE LECZENIE ZWAPNIEŃ ŚCIĘGIEN STOŻKA ROTATORÓW STAWU RAMIENNEGO

Zwapnienia stożka rotatorów stanowią częsty problem ortopedyczny. Charakteryzuje się odkładaniem złogów wapnia w ścięgnach stożka rotatorów barku.
Powodują ból oraz ograniczają ruchomość całego stawu. Do tego stanu mogą doprowadzić długotrwałe zmiany przeciążeniowe, zapalne oraz przebyte urazy, które to powodują mikrouszkodzenia samych ścięgien.
Same zwapnienia mogą mieć różną strukturę. W fazie początkowej (wczesnej) ich powstawania są bardziej płynne, żelowe natomiast później w fazie przewlekłej mają charakter stały, co może powodować nieodwracalność zwyrodnienia lub konieczność leczenia operacyjnego np. poprzez Artroskopię stawu barkowego.
W niektórych przypadkach, gdy zwapnienia utrzymują się od kilku lat i mają twardą strukturę, można wykonać zabieg suchego igłowania z rozbijaniem zwapnień igłą. W tym przypadku jest szansa, iż drobne zwapnienia same się zaabsorbują, ewentualnie przestaną stanowić przeszkodę mechaniczną, przy okazji dojdzie do regeneracji stożka rotatorów.
W przypadku leczenia zwapnień pierwszego rzutu (wczesnych) jest przejmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz rehabilitacja. W niektórych przypadkach można podać blokadę sterydową.
Powszechnie stosowaną na świecie metodą terapeutyczną, będącą leczeniem przyczynowym, a nie objawowym, jest wypłukiwanie zwapnień z stożka rotatorów. Technika ta określana jest z języka francuskiego jako barbotage (barbotaż) czyli dosłownie proces przepływu gazu/cieczy w postaci pęcherzyków przez warstwę cieczy/złogów. Polega na wypłukiwaniu, a następnie zasysaniu zwapnień przy użyciu igły ze strzykawką. Zabieg jest wykonywany wyłącznie pod kontrolą usg i trwa kilkanaście minut. Standardowo stosuje się znieczulenie miejscowe oraz po wykonanej procedurze można podać blokadę sterydową w zależności od współistniejącego stanu zapalnego.
Po zabiegu zalecana jest wizyta kontrolna, celem oceny oraz rozpoczęcia rehabilitacji. Należy pamiętać również o tym, iż w niektórych przypadkach dochodzi do wznowy powstania zwapnień, wówczas należy rozważyć powtórzenie zabiegu.
Co szczególnie wyróżnia tę metodę:
Minimalna inwazyjność |
Poprawa wyników nawet po 6 tygodniach |
Mniej skutków ubocznych |
Mniej niepotrzebnych iniekcji |
Mniej bólu związanego z procedurami |
Brak radiacji |
Znacznie zwiększona dokładność obszaru przeprowadzenia zabiegu |
Ocena oraz podanie preparatu mogą być dokonane nawet podczas JEDNEJ wizyty w naszym centrum |

PLAN
Number
minutes
Price
Price for 1 minute
JEDNORAZOWY ZABIEG
500
ZŁOTYCH
+ koszt konsultacji kwalifikacyjnej
Lekarz wykonujący zabieg:

Robert Staykov
Ortopeda
Absolwent Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Uczęszczał również do Semmelweis University w Budapeszcie. Chirurg-Ortopeda wykonujący praktykę chirurgiczną w Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu.